Pierwszy dzień w nowej pracy – co zabrać ze sobą i o czym pamiętać?

 

Pierwszy dzień w nowej pracy jest często dość stresującym przeżyciem. Można się jednak do niego przygotować i ograniczyć potencjalne niespodzianki i wpadki do minimum. Poniżej lista rzeczy i spraw, o których warto pamiętać pierwszego dnia w nowej pracy.

     1. Formalności

Zazwyczaj pierwszego dnia pracy następuje podpisanie umowy z nowym pracodawcą oraz uzupełnienie wszystkich dokumentów potrzebnych do utworzenia akt osobowych pracownika. Upewnij się, czy otrzymałeś e-maila od rekrutacji bądź przyszłego managera z dokumentami do uzupełnienia oraz informacjami co należy zabrać ze sobą. Jeśli tak, to wystarczy go dokładnie przeczytać i zastosować się do wskazówek tam podanych. Warto taką wiadomość przeczytać min. 2 razy, aby mieć pewność, że wychwyciłeś wszystkie szczegóły. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości skontaktuj się ze wskazaną w mailu osobą, aby wyjaśnić wszystko jeszcze przed rozpoczęciem pracy – nie czekaj by zrobić to osobiście pierwszego dnia. Powinieneś również otrzymać od swojego przyszłego pracodawcy skierowanie na badania u lekarza medycyny pracy. To kluczowy dokument, bez którego nie można podpisać umowy o pracę. Umów się na badania przed rozpoczęciem pracy (chyba, że pracodawca poinformował, że odbędą się one pierwszego dnia) i weź ze sobą orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy, które wystawi lekarz orzecznik. Poza tym warto uzupełnić kwestionariusze osobowe lub przygotować niezbędne dane do ich uzupełnienia pierwszego dnia.

Podsumowując formalne kwestie, pierwszego dnia pracy koniecznie zabierz ze sobą/przygotuj:

 • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość
 • orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy na nowym stanowisku
 • kopie oraz oryginały świadectw pracy oraz dyplomów/świadectw szkolnych
 • wynotuj swój numer konta bankowego
 • jeśli posiadasz książeczkę wojskową również zabierz ją ze sobą
 • imię i nazwisko Twojego przełożonego/osoby, która się z Tobą dotychczas kontaktowała
 • możesz również zwrócić się do swojego poprzedniego pracodawcy o podanie kwoty podstawy odprowadzonych składek emerytalno-rentowych w bieżącym roku. Jeśli posiadasz paski wypłat taka informacja również powinna się tam znajdować. Nie jest to informacja kluczowa pierwszego dnia, ale może być przydatna do oświadczenia o odprowadzonych składkach.

   

      2. Dobre wrażenie

Dobre pierwsze wrażenie to połowa sukcesu. Pierwszego dnia pracy zapewne poznasz wiele nowych osób i ważne, aby od samego początku odbierali Cię takim jaki jesteś naprawdę, czyli jako bardzo fajnego człowieka. Czasem stres i małe gafy w nowym otoczeniu sprawiają, że trudno jest nam pokazać siebie w pozytywnym świetle. Pamiętaj o poniższych sprawach by ten element pierwszego dnia pracy poszedł gładko:

 • Bądź punktualny. Wielu z Was pomyśli – oczywista oczywistość, ale naprawdę pomimo tego, że jest to sprawa powszechnie wiadoma, wiele razy spotykałam się ze spóźnieniami pierwszego dnia pracy. Jeśli po raz pierwszy masz do pokonania nową odległość do biura, upewnij się 3 razy, że będziesz na czas. Jeśli dojeżdżasz komunikacją miejską polecam jakdojade.pl. W przypadku kiedy wybierasz się samochodem, sprawdź czy będzie gdzie zaparkować. Pamiętaj – lepiej być 30 min za wcześnie niż 5 min spóźnionym. Jakakolwiek wymówka na spóźnienie pierwszego dnia w nowej pracy brzmi po prostu słabo.
 • Dress code. Wiele firm posiada dość jasno określony dress code, czyli zasady dotyczące stroju w pracy. Jeżeli wiesz jaki panuje w Twojej nowej firmie po prostu się do niego zastosuj. Google Grafika pomaga w określeniu czym jest smart casual, business casual itd. Trudniej jest w przypadku kiedy nie jesteś pewien jakie zasady co do ubioru panują w nowej firmie. Polecam wtedy ubrać się uniwersalnie, w stylu zbliżonym do business casual, aby w razie czego zanadto nie odstawać od żadnej z opcji.
 • Bądź obecny. Nie tylko ciałem, ale również umysłem. Wyśpij się, zjedz dobre śniadanie i przede wszystkim uśmiechaj się często. Pierwszy dzień w nowej pracy nie zdarza się codziennie i warto należycie się do niego przygotować. Często jednak dbamy jedynie o wszystkie kwestie formalne, a zapominamy, że to jak zapamiętają nas z tego dnia nowi koledzy, to po prostu nasze zachowanie w kilkuminutowych interakcjach, których będzie tego dnia sporo. Staraj się zapamiętywać imiona, skupiać na nawet banalnych i krótkich rozmowach. Bądź serdeczny, dowcipny i uśmiechnięty. Czyli po prostu bądź sobą 🙂

 

      3. Małe rzeczy

Formalności dopełnione, Ty prezentujesz się świetnie i brylujesz w każdym kolejnym small talku. Czy to na pewno wszystko, aby spokojnie przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy? Ja do listy niezbędników dodałabym jeszcze:

 • Przekąskę i wodę – zabierz ze sobą coś do jedzenia i picia, ponieważ nie wiadomo jak dokładnie będzie przebiegał ten dzień, a przecież nie chcesz, aby burczało Ci w brzuchu, czy zaschło w gardle…chyba, że z wrażenia.
 • Notatnik i długopis – w większości biur zostaniesz nimi obdarowany podczas pierwszego dnia, ale przezorny zawsze ubezpieczony, a notatek pewnie będzie sporo.
 • Naładowany, ale wyciszony smartphone – w pierwszej kolejności upewnij się, że telefon jest wyciszony. Zadbaj jednak również o to, aby był naładowany – może będziesz musiał coś szybko sprawdzić i wtedy okaże się on bardzo pomocny.

 

Mam nadzieję, że powyższa lista ułatwi Ci przygotowania do pierwszego dnia w nowej pracy i ograniczy stres z tym związany do minimum.

Czy może dodalibyście do takiego niezbędnika coś jeszcze? Zapraszam do komentowania!